تبلیغات
پی نوشت - جرمی برت

جرمی برت

شنبه 26 فروردین 1396 05:40 ب.ظنویسنده : Paris Mans

 

چهار بار بانوی زیبای من را دیده‌ام؛ چهار بار؛ اما نفهمیدیم.

چطورش را نمی‌دانم. شاید چون خیلی تغییر کرده بود. فردی عاشق بی‌نوای الیزا؛ مرد جوان، شیک و فوق‌العاده جذابی که با آن کلاه سیلندری قابل توجهش عاشق بازی در می‌آورد، آنقدر عوض شده بود که شناختنش غیر ممکن بود. من کاملا گیج شدم مکبث، شاید، هملت، خیلی اما فردی اصلا.

Image result for jeremy brett my fair lady

شاید علت گیجی من این است که وقتی کودک بودم او را در سنین میانسالی و وقتی بزرگ شدم جوانیش را دیدم. شرلوک هولمز از کودکی برای من نماد هوش محض بوده. وقتی سریالش پخش می‌شد آنقدر بچه بودم که از قصه‌هایش هیچ چیز یادم نیست به جز خودش.

تصویری که به لطف صدا و سیما در ذهن من و خیلی‌های دیگر باقی مانده صرفا به بعد روشن شخصیت هولمز خلاصه می‌شود.

اخیرا به سرم زد و نسخه‌ی اصلی این سریال را تهیه و مشاهده کردم؛ اینجا بود که تاریکی شخصیت هولمز برای من روشن شد.

شرلوک به طرز جذابی به مورفین، تریاک و کوکایین معتاد است و در میز کارش یک سرنگ تزریق دارد؛ مثل دودکش دود می‌کند و صبح که از خواب بلند می‌شود؛ در تاریکی کورمال کورمال پی سیگارش می‌گردد. ادب کم دارد و به شدت افسرده و زن گریز است. اگر ذهنش درگیر حل مساله‌ای نباشد زانوهایش را در شکمش جمع می‌کند و غمباد می‌گیرد. او عاشق واتسون است و بی‌اندازه نسبت به او محبت دارد. او همه را واله‌ی خودش می‌کند.

البته هولمز نه؛ جرمی برت واله‌ات می‌کند. خیلی‌ها هولمز بوده‌اند اما روح هولمز، برت است.

هیچ کس نمی‌تواند مثل جرمی زیر برچسب "سیگار کشیدن در این مکان به شدت ممنوع است" بنشیند و چنان پوک عمیقی به سیگار بزند که هوس سیگاری شدن به سر شما هم بزند.


Image result for jeremy brett smoking

برت روزی 60  نخ سیگار می‌کشیده. در سکانسی از فیلم وقتی به اتفاق واتسون در یک محل کوهستانی نشسته به او می‌گوید: "واتسون این هوای خوب مرا می‌کشد". با مصرف روزانه 3 پاکت سیگار اگر هوای سالم هولمز را یکبار بکشد، برت را سه بار خواهد کشت.

برت بارها در مصاحبه‌اش می‌گوید از هولمز خیلی فاصله دارد شاید بیش‌تر شبیه به فردی باشد. او در جای دیگر می‌گوید برای ایفای نقش هولمز اول از خودش خالی شده و مثل یک مایع درون هولمز رسوخ کرده. در مصاحبه‌ای می‌گوید، پس از یکی از اجراهایش دختر کونان دویل به سراغش آمده و به او گفته "تو هولمز کودکی‌هایم هستی".

در اکثر مواقع این شک وجود دارد که تشابه شخصیتی بازیگر و شخصیت قصه علت موفقیت در بازی است. اما برت صادق است. وقتی می‌گوید هیچ شباهتی با هولمز ندارد راست می‌گوید؛ برت فقط بازیگر نابغه‌ای است. او بارها تاکید می‌کند که نه تنها بین او و هولمز شباهتی وجود ندارد بلکه هیچ چیزی هم از او یاد نگرفته.

Image result for jeremy brett


برت باهوش و جسور بوده و قلب مهربانی داشته. او به خاطر بازیگری نام خانوادگیش را از دست داد و ترد شد. بعد از چهار سال پدرش حاضر شد او را ببیند. برت می‌گفت آقای کلنل اصلا او را نشناخته بلکه فقط چکمه‌های خودش را شناخته که پای پسرش بوده. برت عاشق شده؛ ازدواج کرده و صاحب یک پسر شده و بعد از چهار سال از همسرش جدا شده به او گفته عاشق مرد دیگری شده.(عاشق آن قسمت از هولمز هستم که با برادر همسر سابقش دانیال ماسی روبه رو می‌شود؛ می‌خواهند همدیگر را بکشند.). بعد از آن هم با گری باند و پائول شنار رابطه‌ی احساس عمیقی داشته اما در نهایت دوباره ازدواج کرده؛ با ژوان سالیوان. سالیوان را می‌پرستیده و بچه‌های او را مثل بچه‌های خودش می‌دانسته.

مرگ سالیوان برت را نابود کرد. حین فیلم برداری قسمت آخر از فصل دوم، همسرش به علت سرطان می‌میرد. برت می‌گوید تا نفس آخرش امید داشتم. او تا چند سال در هیچ فیلمی بازی نمی‌کند. بیماری دو قطبیش اوت می‌کند و چندین بار در بیمارستان روانی بستری می‌شود. اثر تمام این‌ها را می‌توان از فصل چهارم به بعد در ظاهرش دید. برت زیر و رو شده اما بعضی چیزها هیچ وقت بد نمی‌شوند.

جدای از این‌ها برت شخصیت عجیبی داشته. از دکمه‌ی لباسش گل سرخ آویزان می‌کرده. حتی یک گوشواره به یکی از گوش‌هایش انداخته بوده و وقتی مجری به او می‌گوید داستان گوشواره چیست؟ با هیجان می‌گوید نزدیک کریسمس در حوالی خانه‌اش پیدایش کرده و به عنوان کادوی کریسمس مصادره‌اش نموده. فکر می‌کنم بعضی از کارهای عجیبش را می‌شود در حین ایفای نقش هولمز دید که به احتمال زیاد ابداع خودش است. استناد می‌کنم به حرف دختر دویل که با وجود تسلط به نوشته‌های پدرش از کارهای برت در شگفت بوده اما گویا برت در صحبتی که با او داشته، تمام حرکاتش را برداشتی از کتاب دانسته، که این نشان از تواضع او دارد. من هم کتاب را خوانده‌ام این‌ها فقط می‌تواند کار خودش باشد.

Image result for jeremy brett stretch


آخر همیشه این طور بوده که کتاب‌ها از از فیلم‌ها جذاب‌تر بوده‌اند و نویسنده‌ها به کمک ذهن نامحدود مخاطب شخصیت‌های جالب‌تری می‌ساختند. تا جایی که به هولمز و برت می‌رسد. جایی فرای تخیل خواننده. برت برای همیشه آب پاکی را روی دسته همه ریخته است. هولمز بعد از او تقلید است.

برت در مصاحبه‌ای می‌گوید هولمز باهوش است و او باید ادای یک آدم نابغه را در می‌آورده اما من فکر می‌کنم شاید بشود به نحو باور پذیری ادای یک دزد، عاشق، یا قاتل را در آورد ولی برای ایفای نقش یک نابغه باید نابغه بود.

برت کاری کرده که همه باور کنند هولمز وجود خارجی دارد. گویا در یکی از نظر سنجی‌های انجام شده درهمان سال‌های اکران سریال، هولمز در کنار هیتلر و چرچیل از شناخته شده‌ترین اشخاص در 100 گذشته بوده و این کار برت است.

برت می‌گوید، وقتی در اولین اجراهای زنده‌ی ماجراهای شرلوک هولمز بچه‌ها را بین تماشاچیان دیده شگفت زده شده؛ آن‌ها فکر می‌کردند هولمز قهرمان است مثل بت من و سوپر من. فرق پوآرو و هولمز در همین است. داستان‌های آگاتا کریستی کم‌نظیر هستند اما این شخصیت هولمز است که به مرحمت برت ماندگار شده.Related image

با همه‌ی این‌ها، دوستداران او ناراحتند که چرا برت هیچ وقت جایزه‌ای نگرفته یا برایش پلاک آبی صادر نکرده‌اند. برای هولمز که مهم نبود چیزی به اسمش تمام شود، فکر کنم برت هم این گونه بوده. به هر حال جرمی برت از آن‌هاست که  تاریخ انقضا ندارند؛ او نامیراست و سایه‌اش روی سر تمام کسانی‌ است که می‌خواهند نقش او را بازی کنند؛ با جایزه یا بی‌جایزه.

 

4
برچسب‌ها: جرمی برت ، شرلوک هولمز ، سریال ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 27 فروردین 1396 12:01 ب.ظ

 
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 08:50 ب.ظ
عاشق این " من ربات نیستم " ات شدم، واسه همین گفتم یه بار دیگه نشون بدم که "ربات نیستم"
Paris Mans
جزء آدم‌هایی هستی که از ربات‌ها فاصله‌ی زیادی دارن
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 08:49 ب.ظ
من اومدم ... فکر کن بدانم وبلاگ داری و نیایم کامنت بگذارم

تصویری که از جرمی بنت برای بینندگان آن سالهای تلویزیون وطنی باقی مانده، خاطره انگیز است. بعید می دانم کسی او را دوست نداشته باشد. اما مطلبت خیلی چیزهای تازه درباره ی این شخصیت یادم داد. قشنگ معلوم است چقدر درگیرش شده ای!!!!

زندگی اش نشان می دهد که به هر حال نوع سلوک هنرمند با هنرش در زندگی شخصی اش تاثیر می گذارد و برعکس ... شاید بهتر باشد با مداد جان آن بحث را ادامه دهیم
Paris Mans
پاسخی که مداد بهت دادن جالبه. قدری کوتاه آمدن.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.